Ľudské stretnutie

04 · 10 · 21

Prečítate asi za: ( Počet slov: )

Také bežné ako úsmev. Denne ich máme aj niekoľko. Hneď ráno s partnerom, alebo deťmi, spolužiakmi alebo kolegami, s klientom…

 

 • Naozaj vnímame ich skutočnú hodnotu?
 • Vnímame seba v tomto stretnutí?
 • Vnímame osobu, s ktorými sa stretávame?
 • Sme v nich naozaj prítomní?

 

Často nám ostane len nejaký pocit po stretnutí a často to vôbec neriešime. Ideme ďalej. Hups do ďalšieho. Nie je možné už nič dodať: ani úsmev ani porozumenie ani objatie ani len ďalšie slovo… Je nenávratne preč a už nikdy sa nezopakuje, už nikdy nebude také isté, už budeme iní, už budú okolnosti iné… Každé je jedinečné. Hoci s tým istým človekom. My už sme iní, svet už je iný, už sa udialo plynutie, už sa udial život, už sme sa zmenili.

 

Je krásne byť prítomný na stretnutí, vnímať človeka ako celok s jeho slovami, energiou, pózami, smiechom či plačom, s prejavmi, s prostredím a našim cítením, so šumom okolo, s atmosférou. Je krásne sa na stretnutie dopredu naladiť, otvoriť svoje zmysly a srdce, možno nás napadne pripraviť nejaký darček alebo len seba pre niekoho. Môžeme sa pripravovať aj pár dní dopredu, len myšlienkou a pocitom, ujasniť si seba, aj keď samotné stretnutie má svoj vlastný život, nedá sa naň pripraviť v skutočnosti. Môžem pripraviť len seba naň.

 

Čo ale vieme urobiť, aby sme si ho užili plnými dúškami a zmyslami? Nie je to žiadne woodoo.

Iba sa v ňom sprítomniť, uvedomiť si, kde som ja, aby sme vedeli vnímať druhého. A toto je ten paradox, ktorí si môžeme skúsiť. Je to veľké tajomstvo, ktoré Vám teraz vďačne prezradím. Ak dokážem nacítiť seba  v tom stretnutí, uvoľní sa tak priestor pre druhého človeka a pocítite to obaja.

A To vieme urobiť hocikedy pred, v priebehu aj po. Naučme sa sprítomniť v ktoromkoľvek momente a vytvoríme tak úžasný priestor pre samotné stretnutie. Nechajme ho na nás pôsobiť, pozvime ho do srdca a nechajme ho plynúť v prítomnosti so všetkým čo prináša.

 

Skúste to niekedy, alebo skúšajte a žiadne ďalšie stretnutie Vám neprejde pomedzi prsty, akoby mimochodom. Len sa zastaviť, usmerniť myšlienky na seba a nacítiť, ako sa práve v tejto chvíli mám. Vaše telo Vám to povie, keď sa ho v duchu opýtate a necháte ho nech Vám to povie.

 

Ako na to?

Sprítomňovať si môžete skúšať aj sami, v hocakej chvíli, môžem si to skúsiť na nečisto:

 1. Urobím si čas asi 10 min čisto pre seba.
 2. Uvoľním sa, povolím brucho, dýcham
 3. Poviem si zámer: „prajem si sa sprítomniť a nacítiť ako sa mám práve teraz“
 4. Čakám ako reaguje moje telo /ak myšlienky idú preč, vrátim ich a zopakujem, keď aj nahlas, svoj zámer/. Nechám si dosť času, lebo som si ho urobila pre seba
 5. O chvíľu moje telo zareaguje
 6. Dovolím mu, aby to precítilo v plnom rozsahu nech už je to akokoľvek
 7. Ak to dokážem, dovolím, aby mi ruky ukázali ako sa cítim
 8. Ak to dokážem, dovolím aby mi celé telo ukázalo ako sa cítim
 9. Ak si to neviem dovoliť, tak si to môžeme skúsiť spolu

 

Keď to pre seba robím pravidelne, rýchlo / u mňa asi za 4-5dní / si to viem celé za pár sekúnd prejsť v hlave hocikde s hocikým. Tiež som sa to naučila tak, že to so mnou prešiel môj sprievodca. Urobili sme to raz a už to viem aj sama. Robím to pravidelne pre seba, pre stretnutie, pre všetkých zúčastnených.

Mne už žiadne stretnutie neprejde pomedzi prsty. Ak som sa to naučila ja, tak to vie určite každý. Stačí si povedať, že to chcete vedieť a dať tomu dôležitosť. Viete takto počúvať svojich partnerov, svoje deti, rodičov, svojich klientov alebo kolegov, či šéfa.

.

Páčil sa Vám článok?

KOMENTÁRE

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

MOŽNO VÁS ZAUJMÚ AJ INÉ ČLÁNKY

CHCEM SA DOZVEDIEŤ VIAC

O

cítim sa osamelo

O

nemôžem si nájsť partnera

O

mám strach

O

neviem sa rozhodnúť

O

mám závislosť

O

cítim hnev

O

cítim sa nešťastne

Využívame cookies, aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok.

Share This